facebook

סיור מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בצפון (31.7.23)

מבקר המדינה אנגלמן בסיור בצפון: "חברה נמדדת ביחסה למתמודדי הנפש. על שר הבריאות לקדם מקום חלופי ראוי ל'מזור'; הקמת אוניברסיטה תקדם במידה ניכרת אפשרויות של תעסוקה איכותית בגליל

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, קיים בשבוע שעבר (23.7.23) ביקור בצפון. בסיור השתתפו גם מנהלת החטיבה לביקורת תחומי חברה ורווחה, ליאורה שמעוני, וצוותי המשרד.

הסיור החל בביקור באגמון החולה, ובו נפגשו המבקר וצוות משרדו עם חוקרים מהמכללה האקדמית תל חי להיכרות עם מוקד מחקרי ייחודי בתחום הציפורים הנודדות והמגוון הביולוגי המיוחד בעמק החולה. לאחר מכן קיימו המבקר וצוות המשרד סיור במעבדה לארכיאולוגיה פרה-היסטורית במכללה האקדמית תל-חי ונחשפו לפריטים ארכיאולוגיים ייחודיים. נוסף על כך התקיימו סיור במכון המחקר "מיגל" ומפגש עם חוקרי המכון, ובו הם הציגו מחקרים פורצי דרך בתחום של המיקרוביום וטיפולים חדשניים לסרטן. כן התקיימו סיור במעבדות המחקר בקמפוס של מכללת תל חי ומפגש עם חוקרים מובילים מהמכללה ובו הם הציגו מחקרי פיתוח, למשל בתחום הפוד-טק, ומיזם משותף עם הרשויות המקומיות שבאזור ועם משרד החינוך להפעלת תוכניות ללימודי מדעים לנוער. הנהלת המכללה והציגה למבקר את אופן היערכותה להבטחת מוכנותה לקראת ההכרזה על המכללה כאוניברסיטה בגליל.

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן: "הביקור שלנו במכללה המחיש את חשיבות הנושאים שבהם עסקנו בדוחות, ובכלל זה את הפערים בין הפריפריה למרכז, שעליהם עמדנו. כך, למשל, בדוח על התוכנית הלאומית לפיתוח הצפון, שבמסגרתו המלצנו לקדם את היישום של החלטת הממשלה בדבר הקמת אוניברסיטה בצפון הארץ ולפעול לפיתוח שירותי רפואה נגישים ויעילים בצפון וכן לפיתוח אפשרויות תעסוקה איכותית לתושבי האזור. אין ספק שעוגן אקדמי באזור הצפון הוא משמעותי מאוד גם בנוגע לפיתוח תעסוקה איכותית. בפן המקצועי שמענו מהחוקרים על מחקריהם בתחומי זיהום הנחלים, מינים פולשים, נדידת ציפורים ושמירה על מגוון ביולוגי ועוד, וזאת גם בהקשר של שינויי האקלים הגלובליים. כמבקר חשוב לי להדגיש כי לא תמיד תחום הגנת הסביבה נמצא בלב העיסוק הציבורי, אך לטעמי הוא חשוב לא פחות מכל תחום אחר, ולכן אנו עוסקים רבות בתחום זה במסגרת הביקורת".

סגנית הנשיא, פרופ' סנאית תמיר, ומנכ"ל המכללה, אלי כהן, שהציגו לפני המבקר וצוות משרדו את מגמות ההתפתחות של המכללה האקדמית תל חי ואת המודל הייחודי שעל פיו תפעל אוניברסיטת הגליל, ציינו כי "המכללה האקדמית תל-חי ומכון המחקר מיגל הקימו בעשרים השנים האחרונות תשתית אקדמית ומחקרית ענפה ואיתנה לאוניברסיטת הגליל. אנחנו מצפים כי בתקופה הקרובה יקדם השר קיש האחראי על תחום ההשכלה הגבוהה והמשמש כיו"ר המועצה הלאומית להשכלה גבוהה את הקמת אוניברסיטת הגליל, כפי שכבר אישרה המועצה. הקמת אוניברסיטת הגליל תשמש מנוף רב עוצמה לפיתוח חברתי וכלכלי של הפריפריה הצפונית, תמשוך הון אנושי איכותי, תייצר עוד אלפי מקומות תעסוקה ותצמצם את הפערים המשמעותיים בין מרכז ופריפריה בכל תחומי החיים."

החלק השני של הביקור בצפון היה במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מזור" בעכו, ובו המבקר שוחח עם מנהלת המרכז הרפואי, ד"ר קרן גינת, סייר במחלקות ושוחח עם מתמודדי הנפש.

בביקורו במרכז הרפואי "מזור" אמר המבקר כי הוא רואה חשיבות גדולה בכך שביקורת המדינה תהיה לפה למתמודדי הנפש שקולם לא תמיד נשמע. עוד אמר כי "חברה נמדדת לפי יחסה כלפי אנשים הראויים ביותר לקידום בחברה הישראלית. המרכז הרפואי לבריאות הנפש "מזור" פועל כבית החולים לבריאות הנפש היחיד במחוז הצפון, ניכר כי הצוותים המטפלים מתמודדים עם אתגרים מורכבים. 

עם זאת, בסיור התרשמנו שחלק מחדרי האשפוז במרכז מאוכלסים בצפיפות ובאיכות שאינם ראויים למגורי בן אנוש ואינם מכבדים אותו. על שר הבריאות לקדם את התוכנית להעתקת בית החולים לבריאות הנפש "מזור" למקום חלופי, אשר יאפשר מתן שירות מיטבי לתושבי הצפון. עד להקמתו של בית החולים במקום חלופי יש לפתור את בעיית התשתיות הירודות והצפיפות במרכז לבריאות הנפש "מזור" בתקופת הביניים".